رشد اقتصادی بوی نفت می دهد

طی روزهای اخیر بانک مرکزی رشد اقتصادی ۶ ماهه اول امسال را ۷.۴ درصد اعلام کرد.

  • امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 14660

رشد اقتصادی بوی نفت می دهد


طی روزهای اخیر بانک مرکزی رشد اقتصادی ۶ ماهه اول امسال را ۷.۴ درصد اعلام کرد.


رشد اقتصادی بوی نفت می دهدبه گزارش نخست نیوز - سعید کوشافر: طی روزهای اخیر بانک مرکزی رشد اقتصادی ۶ ماهه اول امسال را ۷.۴ درصد اعلام کرد.
همچنین علی‌ طیب‌نیا وزیر اقتصاد می‌گوید نسبت به رشد اقتصادی پنج درصدی برای سال جاری امیدوار بوده است ولی در سال ۱۳۹۵ اقتصاد ایران از رشد پنج درصدی عبور و به رشد ۷.۴ درصدی رسید که این رشد را در بخش صنعت و ساختمان نیز مشاهده می‌کنیم.
این درحالی است که بازار و مردم این رشد اقتصادی را درزندگی خود احساس نمی کنند ؛ این درحالی است که برخی کارشناسان اقتصادی این رشد را ناشی از افزایش فروش نفت در ۶ ماهه اول امسال ارزیابی کرده و بی ارتباط با اقتصاد کشور ارزیابی می کنند.

تفاوت رشداقتصادی که مردم احساس می کنند
درهمین راستا یک عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه رشدی که مردم احساس می کنند، با آمار ۷.۴ درصدی متفاوت است، گفت:رشد اقتصادی مذکور حاصل از تولید نبوده و حاصل از درآمد نفت است.
سیدحسن حسینی شاهرودی گفت: اعلام رشد ٧.۴ درصدی اغراق آمیز است، البته شاید با ورود پول های ناشی از فروش نفت چنین اتفاقی رخ داده باشد،در ۶ ماه نخست سال جاری فروش نفت از مرز ٢ میلیون بشکه گذشت، در حالی که سال گذشته کمتر از یک میلیون بشکه در روز بود و ممکن است با فروش نفت و تزریق پول به بازار این رشد ایجاد شده باشد، اما رشد حاصل از تولید نبوده و حاصل از درآمد نفت است.
نماینده مردم شاهرود و میامی درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه دلایل رشد باید تفکیک شده و شفاف سازی شود،افزود:درحوزه صنعت و تولید رشدی مشاهده نشده و اتفاق خاصی نیفتاده است و این آمار رشد ناشی از بازگشت پول های نفتی است و رشدی که مردم احساس می کنند، با آمارهای اعلامی متفاوت است.
حسینی شاهرودی با اشاره به اینکه افزایش رشد و کاهش نرخ بیکاری در کف جامعه مشاهده نشده است،ادامه داد:نرخ بیکاری نباید تامین حداقل های معیشت یک شهروند باشد،بلکه اگر نرخ را پایین اعلام می کنند، مبنای کارکرد دو ساعت در هفته را ملاک عمل قرار می دهند.

شیرینی رشد اقتصادی در زندگی
درهمین حال یک عضو هیات رییسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعلام خبر رشد اقتصادی کشور از سوی رییس جمهور خرسند کننده بود، تاکید کرد:دولت باید برنامه ای داشته باشد که مردم شیرینی این رشد اقتصادی را در زندگی خود احساس کنند.
محمدرضا امیرحسنخانی درگفت و گو با خانه ملت،با اشاره به اعلام رشد اقتصادی ۴/٧درصد در شش ماهه نخست سال جاری از سوی دولت گفت:این خبر،خبر مسرت بخشی است که آقای رییس جمهور اعلام کردند اما دولت باید برنامه ای داشته باشد که شیرینی این رشد،زیر دندان مردم احساس شود که این حداقل ما نمایندگان هنوز آن را ندیده ایم.
نماینده مردم فردوس،سرایان، طبس و بشرویه درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه البته شاید این رشد اقتصادی تازه شروع شده و طول می کشد تا آثار آن نمایان شود،افزود:شاید در بعضی از حوزه ها همچون نفت این اتفاق افتاده است،اما نفت در حوزه خشکی همچون فردوس و طبس در استان خراسان جنوبی نقشی ندارد.
حسنخانی تصریح کرد:همه مردم باید این رشد اقتصادی را به طور ملموس مشاهده کنند و امیدواریم که مردم نیز حاصل این تلاش های اقتصادی دولت را ببینند.
عضو هیات رییسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قسمت عمده رشد اقتصادی کشور به فروش نفت برمی گردد ،افزود: بخش دیگری از آن نیز مربوط به سایر شاخص ها است، شاخصی که تغییر نکرده و در سراسر کشور نیزمی تواند ملموس باشد،شاخص ساختمان است که رشد چندانی نداشته است.

رشد اقتصادی باید صنعت و کشاورزی
همچنین یک عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:مبنای رشد اقتصادی ۷/۴ درصدی که از سوی دولت اعلام شده مشخص نیست.
محمود بهمنی گفت:من نمی دانم که این آمار چگونه و از چه ماخذی استخراج و اعلام شده است که اگر براساس آمار بانک مرکزی بوده باید مبنای آن نیز مشخص شود که چه شاخص هایی منجر به این رشد شده است.
نماینده مردم ساوجبلاغ،نظرآباد و طالقان درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ممکن است این رشد اقتصادی مربوط به جهش ناگهانی قیمت نفت بوده است،افزود:درغیر اینصورت رشد اقتصادی،دفعتا ممکن نیست.
بهمنی درخصوص آمار اعلام شده از سوی سخنگوی دولت مبنی اینکه رشد اقتصادی در سه ماه دوم سال جاری با احتساب قیمت نفت، ٨/٢ درصد و بدون آن، ۶ درصد بوده است، ادامه داد: این آمار با آمار ٧/۴ درصد مغایر است،اگرچه خوشبختانه قیمت نفت افزایش پیدا کرده و میزان صادرات نیز بالا رفته و می تواند به رشد اقتصادی کمک کند؛ولی ما باید میزان رشد اقتصادی را در بخش کشاورزی و صنعت مشاهده کنیم،چراکه این حوزه است که در کشور ایجاد اشتغال می کند و دارای اهمیت است.
وی افزود: رشد قیمت نفت خوب است؛ولی این رشد قیمت،مشکل اساسی ما را حل نمی کند و نمی توانیم تنها روی آن حساب کنیم ؛بلکه ما اگر بتوانیم رشد اقتصادی بخش کشاورزی،صنعت و صادرات خود را بالا ببریم می توان گفت به رشد اقتصادی دست یافته ایم.

نظرات

ارسال نظر

  • چه کسانی می توانند حمایت از کالای ایرانی را تحقق بخشند؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.