این عکس متعلق به امیرکبیر نیست!+ عکس

نخستین دوربین‌های عکاسی به روش فوتوگرافی درست همان سالی وارد ایران شد که امیرکبیر به شهادت رسید. در این فاصله عکسی از او ثبت نشد، بنابراین هر چه هست،

  • امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 15638

این عکس متعلق به امیرکبیر نیست!+ عکس


نخستین دوربین‌های عکاسی به روش فوتوگرافی درست همان سالی وارد ایران شد که امیرکبیر به شهادت رسید. در این فاصله عکسی از او ثبت نشد، بنابراین هر چه هست، تصاویری است که از او نقاشی شده است.


این عکس متعلق به امیرکبیر نیست!+ عکسبه گزارش نخست نیوز و به نقل از فارس نخستین دستگاه‌های عکاسی به روش داگرئوتیپ (دوربینی که لوئی داگر فرانسوی به کمک صفحه نقره‌ای اختراع کرد)، به در خواست محمد شاه قاجار در پاییز ١٢٢١شمسی به ایران رسید، اما تأسف‌آور اینکه به جز یک عکس، هیچکدام از عکس‌های داگرئوتیپ ایرانی، باقی نمانده‌اند.

یک سال پس از مرگ محمدشاه (١٢٢٧ شمسی)، دوربین عکاسی به روش فوتوگرافی اختراع شد اما تا به ایران برسد حدود سه سالی طول کشید، ضمن اینکه نخستین عکاس حرفه‌ای ایران در دربار ناصرالدین‌شاه ١۵ سال پس از اختراع این صنعت شروع به کار کرده است. بدین ترتیب هیچ عکسی از میرزا تقی‌خان امیرکبیر (درگذشته به سال ١٢٣٠) ثبت نشد و هر چه هست، تصاویری است که از او نقاشی شده است.

متأسفانه با گسترش شبکه‌های اجتماعی، تنور شایعات داغ‌تر شد و اتفاقات تاریخی نیز از این آسیب‌ها مصون نماندند. تا جایی که پای امیرکبیر هم به این مطالب باز شد. به عنوان نمونه، عکس زیر به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی به عنوان عکس امیرکبیر دست به دست شد، در حالی که چنین نیست:
از امیرکبیر چند نقاشی کشیده شده که مشهورترین آن‌ها اثر محمدابراهیم نقاش‌باشی است:
محمدابراهیم نقاش‌باشی لقب «نقاش‌باشی» را از محمد‌شاه قاجار دریافت کرد و تا هنگام مرگ (دو سال پس از شروع سلطنت ناصرالدین شاه) آن را حفظ کرد. وی این نقاشی را در سال ١٢۶۵ قمری (١٢٢٨ شمسی) حدود یک سال پس از انتصاب امیرکبیر به مقام صدراعظمی، خلق کرد. این نقاشی رنگ‌روغن اکنون در کاخ گلستان نگهداری می‌شود.

نظرات

ارسال نظر

  • چه کسانی می توانند حمایت از کالای ایرانی را تحقق بخشند؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.