دکتر عباس ماهیار از دنیا رفت

دکتر عباس ماهیار، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خوارزمی و خاقانی‌شناس برجسته معاصر، امروز سه‌شنبه ۲۱ دی‌، دار فانی را وداع گفت.

  • امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 15734

دکتر عباس ماهیار از دنیا رفت


دکتر عباس ماهیار، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خوارزمی و خاقانی‌شناس برجسته معاصر، امروز سه‌شنبه ۲۱ دی‌، دار فانی را وداع گفت.


دکتر عباس ماهیار از دنیا رفتبه گزارش نخست نیوز و به نقل از ایسنا، این استاد نام‌آشنای زبان و ادبیات فارسی پس از یک عمر تحقیق و تدریس در حوزه‌های تخصصی همچون، خاقانی‌شناسی، عروض و قافیه، صرف و نحو عربی، مرجع‌شناسی و روش تحقیق، در سن ۸۰ سالگی جان به جانان تسلیم کرد.

دانشگاه خوارزمی در طول هفته اخیر، در سوگ سه استاد خویش نشسته است. پس از درگذشت دکتر احمد زاکانی و دکتر علی شریعتمداری، اینک آسمانی شدن دکتر ماهیار، دانشجویان و دلبستگان این استاد برجسته را سوگوار کرد.

عباس ماهیار هشتم دی ۱۳۱۶ در شهرستان عجب‌شیر استان آذربایجان‌شرقی متولد شد. وی در سال ۱۳۵۷ با نگارش پایان‌نامه‌ای با عنوان «تصحیح انتقادی دیوان اثیر اخسیکتی» مدرک دکتری زبان و ادبیات فارسی را از دانشگاه تهران دریافت کرد.

«عروض فارسی»، «صرف و نحو عربی»، «مرجع‌شناسی ادبی و روش تحقیق»، «مالک ملک سخن: شرح قصاید خاقانی»، «گزیده اشعار خاقانی»، «خاقانی: شاعر بلورین شکسته دل»، «شرح مشکلات خاقانی در ۶ مجلد»، «سحر بیان خاقانی» و «نجوم قدیم و بازتاب آن در ادب پارسی» نام شماری از تالیفات منتشرشده عباس ماهیار است.

ایسنا درگذشت این استاد محبوب و فرزانه را به خانواده گران‌قدر وی و جامعه دانشگاهی تسلیت می‌گوید و برای آن مرحوم از خداوند سبحان غفران و علو درجات را مسألت دارد.

نظرات

ارسال نظر

  • چه کسانی می توانند حمایت از کالای ایرانی را تحقق بخشند؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.