انگلیس به فروش ۵۰۰ بمب خوشه‌ای به عربستان اذعان کرد

افشای یک گزارش رسمی نشان می‌دهد، انگلیس در دهه ۸۰ میلادی ۵۰۰ بمب خوشه‌ای به عربستان فروخته است که ممکن است از آنها در جنگ کنونی علیه حوثی‌ها در یمن اس

  • امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 15737

انگلیس به فروش ۵۰۰ بمب خوشه‌ای به عربستان اذعان کرد


افشای یک گزارش رسمی نشان می‌دهد، انگلیس در دهه ۸۰ میلادی ۵۰۰ بمب خوشه‌ای به عربستان فروخته است که ممکن است از آنها در جنگ کنونی علیه حوثی‌ها در یمن استفاده شده باشد. این درحالی است که استفاده از این مهمات در قوانین بین‌المللی ممنوع است.


انگلیس به فروش ۵۰۰ بمب خوشه‌ای به عربستان اذعان کردبه گزارش نخست نیوز و به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری راشا تودی، این اولین باری است که وزارت دفاع انگلیس فاش کرد که چه تعداد تسلیحات و ادوات نظامی به عربستان سعودی صادر کرده است.

مایکل فالون، وزیر دفاع انگلیس در نامه‌ای که نسخه‌ای از آن در اسوشیتدپرس چاپ شد، به یکی از قانونگذاران محافظه‌کار به نام فیلیپ هانوبون نوشته است: بریتانیا ۵۰۰ مهمات خوشه‌ای بی‌ال ۷۵۵ تحت توافق میان دو دولت که در سال ۱۹۸۶ امضا شده است، ارسال کرده است. آخرین انتقال سال ۱۹۸۹ انجام شد.

به گفته فالون، انگلیس تا سال ۲۰۰۸ نتوانسته هیچگونه نظارتی بر تسلیحات داشته باشد.

ماه گذشته فالون گفت: گرچه "انگلیس از سال ۱۹۸۹ چنین تسلیحاتی در اختیار عربستان قرار نداده است"! اما "شمار محدودی" از مهمات خوشه‌ای انگلیس در جریان حملات نیروهای تحت امر عربستان در یمن شلیک شده است.

وزیر دفاع انگلیس مدعی شد که از سعودی‌ها خواسته‌ تا باقیمانده تسلیحات خوشه‌ای ساخت انگلیس را منهدم کنند و ظاهرا آنها پذیرفته‌اند.

او مدتی پیش در جلسه مجلس عوام گفت که نمی‌داند چه تعداد بمب خوشه‌ای به عربستان صادر شده است. فالون همچنین مدعی شد که از نحوه استفاده از این بمب‌ها "راضی" است و اطمینان دارد که قوانین بین‌الملل نقض نشده است!

این افشاگری‌ها احتمالا فشار بیشتری را بر انگلیس وارد می‌کند تا فروش تسلیحات به عربستان را متوقف کند.

انگلیس ماه نوامبر از توقف فروش تسلیحات به ریاض امتناع کرد و درخواست دو کمیته پارلمانی و گروه‌های حقوق بشری را رد کرد.

نظرات

ارسال نظر

  • چه کسانی می توانند حمایت از کالای ایرانی را تحقق بخشند؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.