اهدای ١٠٠کیسه خون در ٢٧ سال

دومین بانوی برتر اهداکننده خون در کشور و برترین بانوی اهداکننده خراسان رضوی گفت: تاکنون بیش از ١٠٠ بار اهدای خون داشتم،

  • امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 25085

اهدای ١٠٠کیسه خون در ٢٧ سال


دومین بانوی برتر اهداکننده خون در کشور و برترین بانوی اهداکننده خراسان رضوی گفت: تاکنون بیش از ١٠٠ بار اهدای خون داشتم،


اهدای ١٠٠کیسه خون در ٢٧ سال


به گزارش نخست نیوز: امام‌پور: دومین بانوی برتر اهداکننده خون در کشور و برترین بانوی اهداکننده خراسان رضوی گفت: تاکنون بیش از ١٠٠ بار اهدای خون داشتم، اما آمار ثبت شده در سیستم انتقال خون ٧٠ بار بوده است و سابقه‌ای ٢٧ ساله در این زمینه دارم.
امروزه عمل اهدا خون ازسوی مردم کشورمان کاری خداپسندانه و انسانی تلقی می‌شود و در طول سال و مناسبت‌های خاص سال خیل عظیم مردمی برای اهدای خون خود به مراکز انتقال خون مراجعه می‌کنند.
اهدای خون یک نیاز همیشگی بوده و منوط به زمان خاص نمی‌شود و باید همه اهداکنندگان اعم از زنان و مردان حضوری مستمر در امر اهدای خون داشته باشند تا خون مورد نیاز بیماران نیازمند در طول سال تأمین باشد.
طبق آمارهای ارایه شده از سوی مسوولان بیش از
۶٠ درصد خون‌های اهدایی در کشور و استان به بانوان نیازمند به خون تزریق می‌شود، آمار اهداکنندگان این گروه جنسی در کشور ۵ درصد و در خراسان رضوی
۶ درصد است و با میانگین آمار جهانی بانوان اهداکننده خون که ۴٠ درصد است اختلافی ٣۵ درصدی در میانگین کشوری و ٣۴ درصدی در میانگین استانی دارد.
اکثر بانوان معتقدند که خون دادن و مشارکت در امر اهدای خون برایشان مضر است، اما در گفت‌وگویی که با خدیجه باغبانی که به لحاظ آماری در جایگاه دوم بانوان اهداکننده خون در کشور و جایگاه نخست این گروه جنسی در خراسان رضوی است خلاف این سخن به اثبات رسید و وی معتقد است که اهدای خون نه تنها برای سلامتی‌اش مضر نبوده، بلکه مفید هم بوده است.
حاصل گفت‌وگوی ما با این بانوی نمونه کشور و استان را در ادامه می‌خوانید:
در ابتدا خود را برای مخاطبان ما معرفی کرده و از سابقه خود در امر اهدای خون برایمان بگویید؟
من در ٢٨ دی ماه سال ١٣۴۶ در مشهد متولد شدم و از نیمه دوم سال ١٣۵٩ و همزمان با آغاز جنگ تحمیلی که ١٣ ساله بودم در امر اهدای خون مشارکت داشتم. در آن دوران بیشتر به مجروحان جنگی خون اهدا می‌کردم و در آن زمان تنها دو کانکس اهدای خون در مشهد فعال بود که این دو کانکس در بست‌های بالا خیابان و پایین خیابان حرم مطهر رضوی مستقر بودند.
خون دادن هیچ ترس و ضرری ندارد و من به عنوان یک بانوی اهداکننده که ٢٧ سال سابقه اهدا دارم می‌گویم که این کار نه تنها ضرری برای سلامتی‌ام نداشته، بلکه به حفظ آن هم کمک کرده است.
از سابقه آماری خود در مشارکت در امر اهدای خون برایمان بگویید؟
تاکنون بیش از ١٠٠ بار اهدای خون داشتم، اما آمار ثبت شده در سیستم انتقال خون ٧٠ بار بوده است و علت این اختلاف آماری این است که در آن دوران کار اهدای خون توسط جمعیت هلال احمر انجام می‌شد و من در انجام کار خیر هرگز به دنبال ثبت آمار نیستم و لذت یک کار خیر و خشنودی یک همنوع برایم بسیار شیرین‌تر و ارزشمندتر از ثبت‌های آماری است.
باتوجه به شرایط خاصی که در دوران جنگ تحمیلی داشتیم آماری درست به ثبت نرسید و سابقه آماری اهداکنندگان خون از سال شکل‌گیری سازمان اهدای خون به ثبت رسیده است.
نام شما به عنوان اهداکننده برتر کشور و استان معرفی شده است، چه حس و حالی از این بابت که نامتان به این شکل مطرح شده، دارید؟
من عنوان بالاترین اهداکننده بانو در استان و دومین بانوی برتر اهداکننده خون در این گروه جنسی در کشور را دارم و نفر نخست کشور در این زمینه یک خانم تهرانی است وی طبق آمارهای ثبت شده تاکنون ٩٠ بار اهدای خون داشته است، هرچند که می‌دانم او هم همچون من بالای ١٠٠ نوبت و بیش از این تعداد اهدای خون داشته است که همگی آن‌ها ثبت نشده‌اند و به این موضوع افتخار می‌کنم که توانسته‌ام نقشی کوچک در سلامت همنوعانم داشته باشم و این مهم را لطف خداوند یکتا و بی‌همتا و عنایات خاص آقا امام رضا(ع) در حق خودم می‌دانم.

نظرات

خدا خیرشان بده

ارسال نظر

  • چه کسانی می توانند حمایت از کالای ایرانی را تحقق بخشند؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.