ساختار کامل پروتئین عامل آلزایمر ترسیم شد

دانشمندان موفق به ارائه مدل کاملی از پروتئین‌های تائو شدند که تصور می‌شود عامل بیماری ناتوان‌کننده عصبی آلزایمر باشد.

  • امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 25650

برای نخستین بار
ساختار کامل پروتئین عامل آلزایمر ترسیم شد


دانشمندان موفق به ارائه مدل کاملی از پروتئین‌های تائو شدند که تصور می‌شود عامل بیماری ناتوان‌کننده عصبی آلزایمر باشد.


ساختار کامل پروتئین عامل آلزایمر ترسیم شدبه گزارش نخست نیوز و به نقل از پاپیولارساینس، بسیاری از محققان معتقدند پروتئین‌های تائو، بلوک‌های سازنده مولکولی بیماری آلزایمر هستند. این پروتئین‌ها در داخل سلول‌ها دور هم جمع می‌شوند و به شکلی درهم و برهم در می‌آیند. تصور می‌شود این سازه‌های درهم و برهم مانع از ارتباط سلولی شوند و در نهایت از دست رفتن حافظه مرتبط با آلزایمر را رقم می‌زنند. آرایش‌های مختلف پروتئین‌های تائو می‌توانند در بروز بیماری‌های ناتوان‌کننده عصبی دیگر مانند پارکینسون نیز دخیل باشند.

تیمی از محققان "آزمایشگاه زیست مولکولی شورای تحقیقات پزشکی" در کمبریج انگلستان برای اولین بار ساختار کامل این پروتئین‌ها را ترسیم کرده‌اند. آن‌ها دریافتند رشته پروتئین تائو در واقع از دو بخش تشکیل شده که عبارتند از یک هسته جامد و یک پوشش متشکل از بخش‌های متحرک‌تر که تا پیش از این ناشناخته بود. این پروتئین از دو رشته به هم جفت شده تشکیل شده که شکل C را ایجاد کرده‌اند.

تا پیش از این مطالعه، تلاش‌های علمی برای درک اجتماع پروتئین‌های تائو (فرآیندی کلیدی در شکل‌گیری تحریک‌کننده علائم آلزایمر) فقط بر روی هسته متمرکز شده بودند. با ساختار کامل ارائه شده توسط تیم شورای تحقیقات پزشکی در کمبریج، محققان می‌توانند درک بهتری از عملکرد واقعی این پروتئین داشته باشند.

نتایج بدست آمده در این مطالعه حاصل بیش از ٣۴ سال تلاش دانشمندان حوزه آلزایمر است و با وجود اینکه آن‌ها از دهه ١٩٨٠ می‌دانستند پروتئین‌های تائو عنصر اصلی در شکل‌گیری این بیماری هستند، قادر به ترسیم ساختار کامل آن‌ها نبودند.

نوآوری‌های کلیدی مانند میکروسکوپ الکترونی و همچنین پیشرفت‌های حوزه نرم‌افزار، وضوح تصاویر اتمی به کار رفته در این تحقیق را تا حد زیادی افزایش داد.

با داشتن ساختار کامل پروتئین تائو، دانشمندان یک گام به درک چگونگی از دست رفتن حافظه و توانایی‌های شناختی ناشی از آلزایمر و همچنین یافتن راه‌های بهتر برای درمان آن نزدیک‌تر شدند.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Nature منتشر شد.

منبع : ایسنا

نظرات

ارسال نظر

  • چه کسانی می توانند حمایت از کالای ایرانی را تحقق بخشند؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.