لشکر ۷۷ پیروز ثامن‌الائمه(ع) خراسان در پیروزی انقلاب نقشی ویژه و کلیدی داشت

در پیروزی انقلاب گروه‌های مختلفی نقش داشتند، اما نقش بخشی از گروه‌ها همچون ارتش بسیار کلیدی بود و لشکر ۷۷ پیروز ثامن‌الائمه(ع) خراسان هم در آن سال‌ها

  • امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 34981

لشکر ۷۷ پیروز ثامن‌الائمه(ع) خراسان در پیروزی انقلاب نقشی ویژه و کلیدی داشت


در پیروزی انقلاب گروه‌های مختلفی نقش داشتند، اما نقش بخشی از گروه‌ها همچون ارتش بسیار کلیدی بود و لشکر ۷۷ پیروز ثامن‌الائمه(ع) خراسان هم در آن سال‌ها نقشی ویژه و کلیدی داشت.


لشکر ۷۷ پیروز ثامن‌الائمه(ع) خراسان در پیروزی انقلاب نقشی ویژه و کلیدی داشت

به گزارش نخست نیوز،لشکر ۷۷ پیروز ثامن‌الائمه(ع) خراسان نقش بسیار موثری در پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی داشته و وقتی که دلایل و مولفه‌های آن بررسی می‌شود برجستگی‌ها، ناب بودن و خاص بودن این انقلاب که از استثنائی‌ترین اتفاقات آن دوران بود دیده می‌شود.
در پیروزی انقلاب گروه‌های مختلفی نقش داشتند، اما نقش بخشی از گروه‌ها همچون ارتش بسیار کلیدی بود و لشکر ۷۷ پیروز ثامن‌الائمه(ع) خراسان هم در آن سال‌ها نقش ویژه‌ای داشت.
امام راحل(ره) از زمان شروع نهضت یاران وفاداری در ارتش داشتند و در آن زمان ۳ گروه در ارتش بودند که گروه اول شامل خانواده‌های مذهبی و ظلم‌دیدگان رژیم پهلوی بودند که همیشه علیه رژیم فعالیت می‌کردند، گروه دوم شامل کسانی بود که به فضای سیاسی اطراف کاری نداشتند و براساس آموخته‌ها دستورات سلسله‌مراتب را اجرا می‌کردند و گروه سوم هم شامل افراد رده بالای ارتش بود که به نفع رژیم و علیه ملت کار می‌کردند.
فعالیت یاران امام در ارتش باعث شد که طرفداران امام زیاد شوند و در این راه بسیاری از نیروها توسط ساواک دستگیر شدند و رنج‌های زیادی را هم متحمل شدند و عده‌ای دیگر نیز از مجموعه ارتش اخراج شدند و عده‌ای هم به دلیل مخالفت‌های انقلابی اعدام شدند.
در مجموعه ارتش ۲۱۶ هزار شهید در دوران ۸ سال دفاع مقدس تقدیم کرده‌ایم و حدود ۳ هزار شهید هم از اوایل شکل‌گیری نهضت تا پیروزی انقلاب تقدیم شد و لشکر ۷۷ پیروز ثامن‌الائمه(ع) خراسان به واسطه همجواری با امام رضا(ع) در آن زمان نسبت به سایر یگان‌های ارتش فعالیت‌های بیشتری علیه رژیم پهلوی داشت.
نظر حضرت امام خمینی(ره) و انقلابیون در برخورد با نظامی‌ها با حالت نرمش بود و خود ارتشی‌هایی که یار و یاور انقلاب بودند هم همین تدبیر امام راحل(ره) را داشتند، اما عده‌ای سوءاستفاده‌گر دنبال درگیری‌های زیادی بودند و گاهاً در پی ایجاد اختلاف میان ارتش و انقلابیون بودند.
در سال ۵۷ اتفاقات خاصی در مجموعه ارتش به‌وقوع پیوست و در ۱۷ شهریور عده‌ای از ارتشی‌هایی که علیه مردم بودند و در جهت حمایت از رژیم به سمت مردم تیراندازی می‌کردند از ادامه انجام این کار منصرف شدند و حتی به نشانه اعتراض اعتصاب غذایی کردند.
گروهی دیگر از سربازان و ارتشیان هم در روز ۹ دی به نشانه اعتراض از پادگان‌ها فرار کردند و در پی این اقدام عموم مردم به‌ویژه جوانان اقدام به تراشیدن سرهای خود کردند تا این سربازان که در میان مردم قرار گرفته بودند شناخته و شناسایی نشوند و این دست اقدامات تا روز ۲۶ دی ماه که منجر به فرار شاه ایران و ۱۲ بهمن ماه که منجر به ورود امام راحل(ره) به میهن شد ادامه یافت.
در سخنرانی کلیدی حضرت امام خمینی(ره) در روز ۱۲ بهمن ماه در بهشت زهرا(س) به نقش ارتش در سقوط رژیم اشاره شد و پس از آن سخنرانی تاریخی اقدامات قابل توجهی صورت پذیرفت که از جمله آن‌ها می‌توان به پائین کشیدن مجسمه شاه در محوطه لشکر ۷۷ پیروز ثامن‌الائمه(ع) خراسان در روز ۱۴ بهمن، حرکت تاریخی همافران نیروی هوایی در ۱۹ بهمن، همبستگی با امام و انقلاب و پیوستن در جمع مردم در ۲۲ بهمن و رژه باشکوه ارتشیان در ۲۴ بهمن اشاره کرد.
در ۲۶ بهمن شهید هاشمی‌نژاد به نمایندگی از آیت‌الله واعظ‌طبسی(ره) به
لشکر ۷۷ پیروز ثامن‌الائمه(ع) خراسان آمد و ضمن تقدیر از عملکرد ارتشیان سرهنگ کوچکی‌زاده را به عنوان سرپرست این لشکر معرفی کرد و در ۲۸ بهمن هم دستور برگشت سربازان فراری به پادگان‌ها داده شد و در آنجا به ضرورت وجود ارتش اشاره شد و تمامی این سربازان که بیش از هزار نفر بودند در مسجد کرامت که یکی از پایگاه‌های اصلی انقلاب در مشهد بود جمع شدند و با همراهی آیت‌الله واعظ‌طبسی(ره) به پادگان‌ها‌ بازگشتند.
ارتش جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف در ۳ دوره انقلاب، دفاع مقدس و سازندگی نقش‌آفرین بوده است و یکی از زیرمجموعه‌های بسیار موفق یک ارگان نظامی
لشکر ۷۷ پیروز ثامن‌الائمه(ع) خراسان بوده است و امروز خدا را شاکریم که کارنامه درخشانی در این ۳ دوره تاریخی داشته‌ایم.
سربازان ولایت در ارتش همگام با سایر آحاد ملت از افتخارات حاصل شده بسیار خوشنود هستند و همواره بر ولایت‌پذیری خود افتخار می‌کنند.
همه ساله در جهت پاسداشت و گرامیداشت انقلاب برنامه‌های متعددی در ایام‌الله دهه مبارک فجر در لشکر ۷۷ پیروز ثامن‌الائمه(ع) خراسان برگزار می‌شود که از جمله آن می‌توان به برگزاری رژه خودرویی و موتوری، برگزاری صبحگاه مشترک، برگزاری مراسم پیاده‌روی خانوادگی در بوستان کوهسنگی و حضور در مزار پاک شهدای گمنام جبل‌النور و عطر افشانی این قبور، غبارروبی مزار پاک شهدا، برگزاری مسابقات فرهنگی و ورزشی، دیدار از جانبازان سرافراز، دیدار با خانواده‌های معزز شهدای والامقام انقلاب، دفاع مقدس و دفاع از حرمین شریفین ائمه اطهار(ع)، دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، حضور پرشور در صفوف به هم پیوسته نماز جمعه، حضور پیشکسوتان ارتش در مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها و دیگر مجموعه‌ها و بیان خاطرات انقلاب در جمع‌های مختلف، نورافشانی در ساعت ۲۱ روز ۲۱ بهمن و بانگ الله‌ اکبر و حضور پرشور در راهپیمایی یوم‌الله ۲۲ بهمن اشاره کرد.
دشمنان انقلاب با شناختی که از ارتش داشتند سعی در نابودی این مجموعه داشتند که به فضل الهی این آرزو را با خود به گور بردند و امام راحل(ره) با بینش بسیار بالای خود به خوبی از ارتش حمایت کردند و فرمودند که ارتش باید باشد و این مجموعه منحل نمی‌شود و فقط ماموریت کاری‌اش تغییر می‌کند.
در آن دوران نکته مهمتر از پیروزی انقلاب تثبیت آن بود و ارتش به عنوان تنها یگان نظامی کشور در مقابل قائله‌های کردستان، اهواز، گنبد و دیگر نقاط کشور ایستاد و شهدای زیادی را در راه حفظ این نظام و انقلاب در عرصه‌های مختلف تقدیم کرد.
امروز به فضل الهی و عنایات امام رضا(ع) نخبگان و متخصصان نظامی در ارتش و دیگر ارگان‌های نظامی با توان و دانش خود به‌روزترین تجهیزات و ادوات نظامی را تولید می‌کنند و دیگر نه تنها نیازی به واردات این تجهیزات و ادوات نداریم، بلکه خودکفا هم شده‌ایم.
در اعتراضات و اختشاشات اخیر یک نیروی ارتش اعم از کادر و وظیفه حضور نداشت و ارتشیان همگام با سایر آحاد مردمی در زمانی که احساس شد سودجویان به واسطه این تجمعات به دنبال سوءاستفاده از شرایط به‌وجود آمده هستند در جهت پیروی از ولایت فقیه در صحنه حاضر شدند و تودهنی محکمی را بر دهان اغتشاشگران زدند.
الحمدلله آمادگی لشکر ۷۷ پیروز ثامن الائمه(ع) و نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به‌روز و کامل بوده و به‌لحاظ تجهیزات نظامی هم هیچ نیازی به واردات ادوات نظامی نداریم، در قبل از انقلاب هم از لحاظ آموزش و هم از لحاظ تجهیزات وابسته به خارج بودیم، اما اکنون تمام دوره‌های مورد نیاز توسط کارکنان ارتش برگزار می‌شود و ادعا می‌کنیم که تمامی تجهیزات مورد نیاز برای دفاع توسط فرزندان ملت در نیروهای مسلح (ارتش، سپاه و نیروی انتظامی) و نخبگان دانشگاهی در داخل کشور ساخته می‌شود و در این زمینه در خودکفایی کامل و ۱۰۰ درصدی هستیم.
اظهارات و سخنان گستاخ‌گونه رئیس جمهور آمریکا علیه ملت شریف و فهیم ایران، برگ دیگری از سیاست‌های خصمانه آن رژیم را در برابر ملتی مبارز و آزاده آشکار نمود و بدون تردید، بیانات گستاخانه و غیر مسئولانه دولاند ترامپ در نزد مردم ایران و همه آزادی‌خواهان جهان، گواه روشنی از فروپاشی اخلاقی و فرهنگی دولتی است که جنایت‌ها و دخالت‌های نظامی و سیاسی آن در عرصه جهانی امری مشهود و انکار ناپذیر است و خطاب به او و دیگر کسانی که خیال حمله به ایران را در سر می‌پروارند می‌گوییم که کوچکترین گستاخی شما با کوبنده‌ترین پاسخ ملت ایران و سربازان ولایت در ارگان‌های نظامی کشور همراه خواهد بود.
نیروهای مسلح ایران توانسته‌اند آمادگی و توان رزمی خود را به‌گونه‌ای نشان دهند که هیچکس به خود جرات و اجازه نفوذ نداده است و یک بار دیگر و به نمایندگی از فرزندان ملت و در نیروی زمینی ارتش اعلام می‌کنم که فرزندان این ملت در راه دفاع از این مرز و بوم تا آخرین قطره خود به مقابله با دشمن می‌پردازند و پا در رکاب ولایت آماده جان‌فشاری و جان‌نثاری هستند و در صورتیکه که دشمنی دیوانه‌گری کند و اشتباهی تاکتیکی انجام دهد با پاسخ کوبنده نیروهای مسلح و نیروهای بسیج مردمی همراه خواهد شد و این پاسخ کوبنده به‌گونه‌ای خواهد بود که دشمن از کرده خودش پشیمان شود.

*امیر سرتیپ دوم ستاد مرتضی محمدی
فرمانده لشکر ۷۷ پیروز ثامن الائمه(ع)

نظرات

ارسال نظر

  • چه کسانی می توانند حمایت از کالای ایرانی را تحقق بخشند؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.