اعتبارات کافی نیست

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معتقد است اجرای پزشک خانواده در روستاها شرایط بهتری دارد اما در شهرها به خوبی تعریف نشده است.

  • امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 36580

عضو کمیسیون بهداشت مجلس مطرح کرد؛
اعتبارات کافی نیست
وضعیت پزشک خانواده در روستاها و شهرها


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معتقد است اجرای پزشک خانواده در روستاها شرایط بهتری دارد اما در شهرها به خوبی تعریف نشده است.


اعتبارات کافی نیست

به گزارش نخست نیوز، منوچهر جمالی در خصوص اجرای پزشک خانواده تا سال ۱۴۰۲، گفت: پزشک خانواده در طرح تحول نظام سلامت دیده شده و در قوانین برنامه پنجم و ششم توسعه نیز به آن تاکید شده است؛ طرح پزشک خانواده مفید و مناسب بوده و امکان دسترسی به پزشک و مسیر درمانی را برای بیمار فراهم می کند.

وی افزود: برنامه های پیش بینی شده درطرح تحول نظام سلامت از جمله پزشک خانواده، سیستم ارجاع و راهنماهای بالینی به طورکامل اجرایی نشده و لازمه اجرای آن تامین اعتبارات کامل است؛ اینکه گفته می شود برای حوزه سلامت هزینه های بسیاری می شود، این درحالی است که چنین نبوده و برای این بخش با وجود جمعیت بسیار و مراجعه آنها به بخش های دولتی و خصوصی درمانی منابع مناسبی باید تصویب کرد.

جمالی با بیان اینکه طرح تحول سلامت و اجزای آن مانند پزشک خانواده به نفع جامعه و آحاد مردم است، تصریح کرد: نمی توان با بیان ایرادات غیرمنطقی، طرح مهمی چون طرح تحول سلامت را مورد آسیب قرار داد، به طورحتم اعتبارات فعلی حوزه بهداشت و درمان کفایت انجام وظایف و کارها را نمی کند؛ بنابراین مسئولان وزارت بهداشت به ناچار طبق منابع در اختیار باید خدمات درمانی و بهداشتی را ارائه دهند، لذا ممکن است بسته های خدماتی در چنین شرایطی تغییر کند.

وی با تاکید بر جلوگیری از اضافه هزینه ها با هدف کاهش خسارت ها و زیان های ناشی از اقدامات درمانی، گفت: با ادامه مسیر فعلی و چنین شرایطی مشکلات بیشتر می شود، درحال حاضر پزشک خانواده در روستاها و مراکز بهداشتی و درمانی این مناطق اجرایی می شود، بطوریکه در برخی روستاها پزشک خانواده مستقر است و در برخی نقاط پزشک خانواده به آنجا سر می زند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به اینکه اجرای پزشک خانواده در روستاها شرایط بهتری دارد، افزود: اما در شهرها پزشک خانواده به خوبی تعریف نشده است، ضمن اینکه با اعتبارات فعلی اجرای قانون برنامه ششم و پنجم درخصوص پزشک خانواده مشکل است.

منبع : مهر

نظرات

ارسال نظر

  • چه کسانی می توانند حمایت از کالای ایرانی را تحقق بخشند؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.