دولت سریعا اقدام کند

در هفته‌های اخیر شاهد بودیم که نرخ دلار در بازار آزاد به طور لجام‌گسیخته افزایش یافت و به بیش از ۶٠٠٠ تومان رسید.

  • امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 37447

دولت سریعا اقدام کند


در هفته‌های اخیر شاهد بودیم که نرخ دلار در بازار آزاد به طور لجام‌گسیخته افزایش یافت و به بیش از ۶٠٠٠ تومان رسید.


دولت سریعا اقدام کند

به گزارش نخست نیوز،علی دانا - کارشناس اقتصادی: افراد در تکاپوی تهیه دلار برای حفظ ارزش دارایی‌های خود و برخی دیگر به منظور دلالی در بازار بودند بدون توجه به این‌که بالا رفتن نرخ دلار بر قیمت سایر کالاها تاثیر می‌گذارد.

روغن یکی از اقلام اساسی کشور است که بیش از ٩٠ درصد آن از طریق واردات تامین می‌شود. تا قبل از افزایش نرخ دلار، آخرین سفارش‌ها با دلار مبادله‌ای ٣٨٠٠ تومان انجام می‌شد اما یکباره دولت نرخ ۴٢٠٠ تومان را اعلام کرد و همین موضوع باعث سردرگمی و بلاتکلیفی فعالان این صنعت شده است البته شنیده شده دولت مابه التفاوت نرخ ارز را برای کالاهای اساسی در نظر می‌گیرد اما مستندی در اختیار انجمن‌ها در ارتباط با این موضوع قرار نگرفته است.

با توجه به این‌که بیش از ٩٠درصد روغن کشور از کانال واردات تامین می‌شود بسرعت بر قیمت تمام‌شده تاثیر خواهد گذاشت.

در این وضعیت تولید با سختی بیشتری انجام خواهد شد و کارخانه‌های کوچک‌تر از جریان تولید خارج می‌شوند.

به دلیل ظرفیت دوبرابری تولید نسبت به مصرف تقریبا همه کارخانه‌های کشور در زیان هستند و با فروش‌های فوق‌العاده و همچنین تخفیف‌های ویژه، کالاهای خود را برای پوشش هزینه‌های کارخانه به فروش می‌رسانند.

مشکل انتقال ارز از یک سو و قیمت تمام شده بالا از سوی دیگر دلایلی است که ایران نتوانسته در بخش صادرات موفق باشد و کارخانه‌ها به یک بنگاه اقتصادی زیان‌ده تبدیل شدند البته نوسان نرخ ارز و تاثیر مستقیم آن بر قیمت فقط در بخش روغن خلاصه نمی‌شود.

کنجاله که خوراک صنعت دام و طیور است در چنین وضعیتی قرار دارد و اگر نرخ ۴٢٠٠تومانی برای واردات آن در نظر گرفته شود، باید شاهد افزایش قیمت در کالاهای مرغ و تخم‌مرغ هم باشیم. اکنون انجمن‌های تولیدی و وارداتی کالاهای اساسی منتظر تصمیم بعدی دولت هستند.

اگر مابه‌التفاوت نرخ ارز برای کالاهای اساسی توسط دولت پرداخت نشود در ابتدا فشار به تولید کننده اتفاق خواهد افتاد و در مرحله دوم مردم باید این فشار را بر دوش خود به دلیل افزایش قیمت مصرف کننده تحمل کنند.

نظرات

ارسال نظر

  • چه کسانی می توانند حمایت از کالای ایرانی را تحقق بخشند؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.