کوچکترین حماقت دشمنان بزرگ‌ترین سیلی نیرهای مسلح ایران را به همراه دارد/لشکر ٧٧ پیروز ثامن‌الائمه(ع) خراسان جزو موفق‌ترین لشکرهای ایران است

فرمانده نزاجا گفت: دشمن به آمادگی رزمی و بالای نیروهای مسلح به خوبی واقف است و می‌داند که کوچک‌ترین حماقتش با بزرگ‌ترین سیلی از طرف ما روبه‌رو خواهد ش

  • امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 37506

فرمانده نزاجا:
کوچکترین حماقت دشمنان بزرگ‌ترین سیلی نیرهای مسلح ایران را به همراه دارد/لشکر ٧٧ پیروز ثامن‌الائمه(ع) خراسان جزو موفق‌ترین لشکرهای ایران است


فرمانده نزاجا گفت: دشمن به آمادگی رزمی و بالای نیروهای مسلح به خوبی واقف است و می‌داند که کوچک‌ترین حماقتش با بزرگ‌ترین سیلی از طرف ما روبه‌رو خواهد شد.


کوچکترین حماقت دشمنان بزرگ‌ترین سیلی نیرهای مسلح ایران را به همراه دارد/لشکر ٧٧ پیروز ثامن‌الائمه(ع) خراسان جزو موفق‌ترین لشکرهای ایران است

به گزارش نخست نیوز، سیدمحمد شخص‌امام‌پور - اقتدار دفاعی جمهوری اسلامی ایران که در شرایط فعلی به عاملی برای کمک به کشورهای منطقه در مقابل تروریسم و بحران های ساخته شده توسط آمریکا و متحدانش تبدیل شده، یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است.
٢٩ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و سالروز حماسه‌آفرینی‌های نیروی زمینی قهرمان است و به همین مناسبت، گفت‌وگویی را با امیر سرتیپ کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید:
*چرا ٢٩ فروردین به عنوان روز ارتش نامگذاری شد؟
در زمان پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، ارتش تنها نیروی سازمان یافته در کشور بود و انقلاب اسلامی نیز در آن روزها معاندین و مخالفین خاص خود را داشت، این افراد با ادعاهای واهی سعی داشتند که انقلاب نوپای اسلامی را با ترفندهای متعدد ضعیف نمایند. یکی از مهم‌ترین برنامه‌های مخالفین، انحلال ارتش بود، البته باید به این نکته مهم‌اشاره کرد که بدنه ارتش از کارکنان مومن و انقلابی تشکیل شده بود و در کنار حضرت امام خمینی(ره) بودند و خط آنها خط ولایت بود.
امام راحل(ره) با علم و آگاهی و شناختی که از افسران مومن و انقلابی ارتش داشت در مقابل تمام هجمه‌های مخالفین و دشمنان انقلاب ایستاد و در روزهای پایانی فروردین ماه سال ١٣۵٨ روز ٢٩ فروردین ماه را روز ارتش اعلام کردند و به ارتش دستور دادند در این روز با تمام قوا و تجهیزات رژه رفته و آمادگی خود را به مردم و انقلاب اعلام نمایند. ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در این روز برابر فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) با تمام قوا رژه باشکوهی را در اقصی نقاط کشور به نمایش می‌گذارد.
*برابر منویات رهبر معظم انقلاب اسلامب، نیروی زمینی به عنوان ستون فقرات ارتش محسوب می‌شود، هم‌اکنون وضعیت آمادگی رزمی این نیرو را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
فرماندهی معظم کل قوا همیشه به ارتش جمهوری اسلامی ایران و به خصوص نیروی زمینی عنایت خاص داشته‌اند و این نگاه ویژه معظم‌له در کارکنان ارتش، روحیه و نشاط را به همراه دارد.
نیروی زمینی ارتش به عنوان بزرگ‌ترین نیروی نظامی در سطح نیروهای مسلح در تمامی نقاط کشور مستقر است، حضور نیروی انسانی مومن و متدین از ویژگی‌های بارز این نیرو است و امروز نیروی زمینی ارتش در آمادگی رزمی و دفاعی بسیار بالایی قرار دارد.
برنامه‌ها و طرح‌های مطلوبی را در نیروی زمینی ارتش در دستور کار قرار دادیم که در حوزه‌های رزمی و دفاعی در آینده نزدیک پیشرفت‌های چشمگیری را به همراه خواهد داشت؛ تجهیزات مورد نیاز برابر تهدیدات در صنعت دفاعی کشور و جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش طراحی و تولید می‌شود که برابر آموزش‌هایی که کارکنان دیده‌اند از این تجهیزات به ویژه در رزمایش‌ها مورد استفاده و ارزیابی قرار می‌گیرد.
یکی از مهم‌ترین برنامه‌های نیروی زمینی ارتش برگزاری رزمایش‌ها در مناطق مختلف کشور است و ما در این رزمایش‌ها دستاورد‌های جدید تجهیزاتی را رونمایی می‌کنیم و در واقع تست نهایی میدانی را انجام می‌دهیم.
*چرا در ساختار برخی از تیپ‌های نیروی زمینی ارتش تغییراتی به وجود آمد و آیا این تغییرات اثر بخش بود؟
نیروی زمینی ارتش دارای تجهیزات بسیار قدرتمند و سنگینی است و برای جابه‌جایی تجهیزاتی مانند ‌تانک‌ها، نفربرها، توپ‌های کششی و خودکششی و غیره باید زمان زیادی را صرف می‌کردیم. در طرح چابک سازی نیروی زمینی ارتش ما برابر عملکرد تیپ‌ها ساختار جدیدی را ترسیم کردیم و تعدادی از یگان‌ها را در قالب یگان‌های واکنش سریع و مخصوص درآوردیم و با این کار سعی کرده‌ایم در مدت زمان بسیار کم، یگان‌ها به ماموریت خود اعزام شوند. همچنین تیپ‌های مخصوص را با تمام قوا تجهیز کرده‌ایم و امروز شاهد تیپ‌های مخصوص و واکنش سریع بسیار چابکی در سطح نیروی زمینی ارتش هستیم.
در خصوص اثرات این برنامه، مصداق‌های بسیار زیادی را می‌توان ذکر کرد. به عنوان مثال پس از حادثه دلخراش زلزله در سرپل ذهاب، سقوط هواپیمای مسافربری تهران-یاسوج و چندین نمونه دیگر ما می‌بینیم اولین نیروهایی که وارد عمل شدند یگان‌های مخصوص و تیپ‌های واکنش سریع نیروی زمینی ارتش در محل حادثه بودند، البته اینها در قالب طرح‌های مردم یاری هستند، با توجه به حضور تیپ‌های مقتدر در نیروی زمینی ارتش به جرات باید گفت هیچ‌گونه تهدیدی نمی‌تواند مناطق مرزی و سرزمینی ما را تحت شعاع خود قرار دهد.
*برنامه‌های معیشتی که برای کارکنان نیروی زمینی ارتش در نظر گرفته‌اید را برای مخاطبان مطرح فرمایید؟
یکی از موضوعات مهم که فرماندهی معظم کل قوا حضرت امام خامنه‌ای(حفظه‌الله‌تعالی) در حکم انتصاب بنده تاکید فرمودند رسیدگی به موضوع مهم معیشت بوده است، در نیروی زمینی ارتش ما بنا را بر ٣ اصل، ولایت محوری، عدالت محوری و شایسته‌سالاری قرار دادیم. موضوع مهم ولایت محوری که الحمدلله نهادینه شده است و برنامه‌ها و فعالیت‌های نیروی زمینی ارتش برابر اوامر مطاع مقام معظم رهبری(حفظه‌الله‌تعالی) انجام می‌شود. از ماه‌های پایانی سال ٩۵ برنامه‌های نسبتاً مطلوبی را درخصوص ارتقاء سطح معیشتی کارکنان نیروی زمینی ارتش در دستور کار قرار داده‌ایم که احداث منازل سازمانی، پرداخت وام‌های طرح حکمت، رسیدگی به بیماران صعب العلاج، خرید جهیزیه برای زوج‌های جوان و غیره از جمله آنها است، البته هنوز کار‌های زیادی در دست اقدام است که در سال جاری علاوه ‌بر ادامه فعالیت‌های گذشته در خصوص ارتقاء منزلت اجتماعی همرزمان عزیزمان در نیروی زمینی ارتش گام‌های بزرگی برداشته خواهد شد. برنامه دیگری که بنده در سال ٩٧ باید انجام دهم این است که چنانچه هریک از همرزمانم مشکلی داشته باشند باید آن را برطرف سازم. در این مسیر مهم از تمامی همکارانم می‌خواهم بنده را یاری کنند. در نظر دارم همرزمانی با روحیه، با نشاط و با آمادگی رزمی بالا تحویل نیروهای مسلح دهیم.
*سال ٩٧ از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به نام «سال حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری‌ شد، نیروی زمینی ارتش چه برنامه‌هایی را در این خصوص دارد؟
نیروی زمینی ارتش خوشبختانه از سال ٩۶ این موضوع مهم را در دستور کار خود قرار داد و به تمامی یگان‌ها نیز اعلام شد از کالاهای خارجی خریداری نشود، با این مضمون که کالاهایی که مشابه آن در داخل تولید می‌شود خریداری و استفاده شود.
ما باید در هر حوزه‌ای به سمت خودکفایی نهایی برسیم و در این راه نیز جوانان علمی و نخبه کشور باید حمایت شوند، توانمندی‌های علمی بسیار بالایی را در جامعه داریم که می‌توانند با حضور در بخش‌های صنعتی چرخه اقتصاد کشور را به راحتی بچرخانند.
نیروهای مسلح نیز باید همچنان ‌که در حال حاضر در زمینه تجهیزات خودکفا هستند این خودکفایی را در تمامی ابعاد گسترش دهند. ما شعاری داریم که می‌گوییم «توانسته‌ایم» و تمام موفقیت‌هایی را که دانشمندان جوان نیروهای مسلح در بخش تولید و صنعت قطعات برداشته‌اند با تدابیر و رهنمود‌های رهبر عزیزمان بود که امروز خوشبختانه برابر هر نوع تهدیدی از سوی مخالفان ما تجهیزات آن را طراحی و تولید کرده‌ایم.
در فرمایشات مقام معظم رهبری در آغاز سال جدید در حرم مطهر رضوی به امنیت بالای کشور و آمادگی بالای نیروهای مسلح ایران تاکید شد و بسیار خوشنودیم که ایشان از فرزندان و سربازان خود رضایت کامل دارند و امیدواریم که خدمات فرزندان این مرز و بوم در ارتش جمهوری اسلامی مورد رضایت ایزد منان و امام رضا(ع) هم باشد.
*عملکرد ارتشیان خراسانی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
لشکر ٧٧ ثامن‌الائمه(ع) خراسان یکی از مهم‌ترین شاکله‌های نظامی در شرق کشور بوده است و این لشکر یکی از اولین واحدهای ارتش بود که در زمان جنگ ایران و عراق توانست خود را به منطقه نبرد برساند.
تیپ‌های این لشکر در اغلب عملیات‌ها شرکت کردند و در اکثر عملیات‌ها به ویژه در عملیات شکست حصر آبادان نقش حساسی را بازی کردند.
عملیات ثامن‌الائمه(ع) یکی از عملیات‌های بسیار مهم در جنگ ٨ ساله ایران و عراق بود که با رمز نصر من الله و فتح قریب در محور آبادان به شرق کارون به صورت گسترده در تاریخ ۵ مهر ماه سال ١٣۶٠ به فرماندهی نیروی زمینی ارتش و لشکر ٧٧ ثامن‌الائمه(ع) خراسان انجام شد.
پس از اینکه لشکر ٧٧ ثامن‌الائمه(ع) خراسان با کمک واحدهای دیگر محاصره آبادان را شکست، لقب پیروز از سوی امام راحل(ره) به این لشکر اعطا شد و نام آن رسماً به لشکر ٧٧ پیروز ثامن‌الائمه(ع) خراسان تغییر نام یافت.
سربازان و خادمان این لشکر که توفیق خدمت در جوار بارگاه منور رضوی و خدمت به زائران و مجاوران امام رضا(ع) را دارند و این لشکر همه ساله جزو بهترین و موفق‌ترین لشکرهای کشور بوده و هست.
*استکبار جهانی به دنبال ایجاد تنش در منطقه است و نمونه آخر آن در حمله هوایی چند جانبه به سوریه در روز عید سعید مبعث بود. آیا اینگونه اقدامات خطری را برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به وجود خواهد آورد؟
منطقه آسیای غربی در همه دوران به ویژه پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران برای استکبار جهانی مهم بود تا بتواند منافع خود را از این منطقه ببرد، انقلاب ما زنجیر محکمی بود تا پای جنایتکار استکبار جهانی را در هم بپیچد و با گسترش نفوذ فرهنگ انقلابی در دیگر کشور‌ها استکبار جهانی خطر بزرگی را پیش روی خود دید؛ وقتی دیدند نمی‌توانند منافع خود را در ایران پیدا کنند از طریق دیگر کشورها مجدداً وارد منطقه شدند و با ایجاد تنش‌های سیاسی و نظامی سعی در ایجاد آشوب در منطقه را دارند. البته دشمنان ۴ دهه از هر نوع تهدیدی استفاده کردند تا نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را به خطر اندازند که به فضل الهی و هوشیاری نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در تمامی موارد ناکام ماندند.
نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را نایب امام زمان(عج) رهبری می‌کند و کشور با حمایت میلیونی مردم مومن، انقلابی و همیشه در صحنه همراه است و نیروهای مسلح جان برکف، متحد و با آمادگی رزمی بالا با هوشیاری تمامی تهدیدات را رصد می‌کنند و آماده هر نوع ماموریتی هستند.
دشمن به آمادگی رزمی و بالای نیروهای مسلح به خوبی واقف است و می‌داند کوچک‌ترین حماقتی با بزرگ‌ترین سیلی از طرف ما روبرو خواهد شد و با این تفاصیل حضور بیگانگان در منطقه هیچ تهدیدی برای جمهوری اسلامی ایران نخواهد بود.
*آیا برای روز ارتش دستاورد‌های جدیدی را تولید کرده‌اید که رونمایی شود؟
یکی از دستاوردهایی که نیاز داشتیم و تولید کرده‌ایم توپ ١۵۵ م.م عاشورا بود که در نوع خود بی‌نظیر است، توپ ١۵۵ م.م را در رزمایشی که در منطقه جنوب شرق برگزار کرده‌ایم تست میدانی کرده و انشاءالله به تولید انبوه خواهیم رساند. امسال نیز تجهیزات جدیدی را سازمان جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران طراحی و تولید کرد که در ایام دهه ارتش از آنها رونمایی شد و در رژه روز ارتش نیز به نمایش گذاشته خواهد شد.

نظرات

ارسال نظر

  • چه کسانی می توانند حمایت از کالای ایرانی را تحقق بخشند؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.