توقف طرح پيش فروش سكه بهار آزادي

نازلی کاظمی:اين روزها بازار سكه حسابي سكه است البته قيمت سكه تحت تاثير سه عامل است: ارز، قيمت جهاني طلا و عرضه و تقاضا.حال اگر هر سه عامل دستخوش تغيير

  • امتیاز به مطلب (3) نفر

شماره خبر : 38567

توقف طرح پيش فروش سكه بهار آزادي


نازلی کاظمی:اين روزها بازار سكه حسابي سكه است البته قيمت سكه تحت تاثير سه عامل است: ارز، قيمت جهاني طلا و عرضه و تقاضا.حال اگر هر سه عامل دستخوش تغيير شود يعني هم ارز و هم قيمت جهاني بالا رود و هم الاكلنگ عرضه و تقاضا به سمت تقاضا رود قيمت سكه زيادي سكه مي شود.


توقف طرح پيش فروش سكه بهار آزادي

به گزارش نخست نیوز،اوايل امسال بانك مركزي براي كنترل وضعيت طرحي نو عنوان كرد. قرباني ،معاون بانك مركزي گفته است در حوزه پيش فروش سكه تغييراتي داده شده و بانك مركزي براي دو سررسيد شش ماهه و يك ساله پيش فروش سكه انجام خواهد داد.
طبق اعلام بانك مركزي در اين مدت حدود هفت ميليون و پانصد هزار قطعه سكه پيش فروش شده اما از ديروز بانك مركزي به ادامه پيش فروش سكه چراغ قرمز نشان داده است.
امين از اتحاديه طلاي تهران هم مي گويد اين پيش فروش ها مسكن بوده و بازار سكه همچنان حباب دارد.
در ماراتن بانك مركزي ٦٠ تن سكه پيش فروش شده است حال اگر اين بانك براي ضرب اين سكه ها طبق رويه از عيار ٢٤ استفاده كند اين پيش فروش پانزده هزار و ششصد ميليارد تومان از منابع بانك مركزي را روانه بازار مي كند.
اما علت توقف پيش فروش سكه چيست؟
كريمي ،سخنگوي بانك مركزي مي گويد دليل عمده توان و محدوديت ضرب سكه در بانك مركزي است كه مقدار مشخصي را مي تواند ضرب كند ضمن اينكه افراد هم به ميزان بالايي نسبت به پيش خريد سكه اقدام كرده اند. بر مبناي محاسباتي كه انجام شد به نظر مي رسد با عرضه اي كه قرار است عرضه شود هم نوسانات كنترل مي شود و هم التهاباتي نخواهيم داشت از اين رو از ١٧ ارديبهشت ماه طرح پيش فروش سكه بهار ازادي متوقف شده است.همچنين بانك مركزي بازار را رصد ميكند و هرجا احساس شود نياز به پيش فروش يا حراج سكه از طريق بانك كارگشايي باشد حتما اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

نظرات

ارسال نظر

  • چه کسانی می توانند حمایت از کالای ایرانی را تحقق بخشند؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.