آستیاژ ضیائی از ساز شهری «زیگورات» رونمایی کرد

ساز شهری «زیگورات» ساخته آستیاژ ضیائی طی مراسمی با حضور جمعی از هنرمندان عرصه موسیقی، شهرسازی و معماری در فرهنگسرای نیاوران رونمایی شد.

  • امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 38835

آستیاژ ضیائی از ساز شهری «زیگورات» رونمایی کرد


ساز شهری «زیگورات» ساخته آستیاژ ضیائی طی مراسمی با حضور جمعی از هنرمندان عرصه موسیقی، شهرسازی و معماری در فرهنگسرای نیاوران رونمایی شد.


آستیاژ ضیائی از ساز شهری «زیگورات» رونمایی کرد

به گزارش نخست نیوز، مراسم رونمایی از ساز شهری زیگورات عصر روز سه شنبه در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد؛ در آغاز این مراسم که اجرای آن به عهده محمود توسلیان منتقد و روزنامه نگار حوزه موسیقی بود، ابتدا دکتر آریو ناصریان معمار و استاد دانشگاه به ایراد سخن پرداخت و با ارائه تعاریفی از مفهوم شهر و طبقه بندی کمی و کیفی آن گفت.

می‌توانیم هر صدایی را به موسیقی تبدیل کنیم

در ادامه برنامه نادر مشایخی آهنگساز و رهبر ارکستر ضمن خوانش بیتی ازحافظ گفت: این ما هستیم که به عنوان شنونده می‌توانیم هر صدایی را به موسیقی تبدیل کنیم.اگر ما سمفونی پنج بتهوون را نشنویم یعنی این سمفونی وجود ندارد. مشایخی در ادامه با دعوت حاضران به ده ثانیه سکوت چنین بیان کرد:ما می توانیم این اصوات را به موسیقی تبدیل کنیم. موسیقی به شنیدن احتیاج دارد و جزلاینفک آن است .حالا دست ماست که بخواهیم جنبه ی اخباری صدا را کشف کنیم یا جنبه عاطفی آن را.

وی افزود: همجواری از نیازهای اولیه انسان است که با صدا می‌توان آن را ایجاد کرد، بدون اینکه کلمه ای صحبت کنیم. فقط صداست که می تواند این اتفاق را رقم بزند. صداها وجود دارند که انسان‌ها جنبه عاطفی به آن‌ها بدهند بدون این که عاشق هم بشوند یا از هم متنفر شوند. زیگورات و همانندانش می‌توانند این همجواری را ایجاد کنند.

مقدمات بهره‌برداری از زیگورات در شهر تهران

معصومه مهرعلی مدرس و محقق آواز اصیل ایرانی ضمن تقدیر از تلاش و همت این بانوی هنرمند اظهار داشت: بی‌شک تعامل در جوامع انسانی یک ضرورت است و خلاقیت در به وجود آوردن این تعاملات امری ضروری تر؛ کما اینکه نحوه برگزاری این گردهمایی هم بیانگر چنین نگاه خلاقی است. اینکه دوستان و حاضران به دور از هر گونه تکلف و ارزشگذاری در کنار هم ایستاده اند تا شاهد رونمایی از این دستاورد خلاقانه باشند. من امروز این جا حاضر شدم تا از این بانوی هنرمند تشکر کنم که با تلاش و همت و پشتکار این جریان را در فرهنگ ما آغاز کردند و امیدوارم که زیگورات به نقاط مختلف شهر برده شود و من هم بتوانم با بچه های این شهر در تعاملی از جنس هنر و زندگی حضور داشته باشم.

در ادامه مراسم دکتر بهروز فتحی معاون برنامه ریزی سازمان زیبا سازی شهر تهران گفت: احتمالا در خیابان‌ها و پارک‌ها و اتوبان‌های مختلف آثار حجمی زیادی دید‌ اید، اما در بسیاری از مواقع آن‌ها را نادیده می‌گیریم. در واقع به نوعی ارتباط یک طرفه است و آن چه که در این بین اتفاق نمی افتد تعامل است.

وی افزود: بعد از دیدن ویدئویی درباره زیگورات با همکاران بیشتر متوجه جای خالی این تعامل شدیم و چنین سازه‌ای روند این تعامل‌های شهری را سرعت می بخشد. لذا از جناب دکتر جعفری معاون فنی سازمان زیباسازی شهر تهران هم دعوت کردم که بتوانیم مقدمات بهره برداری از زیگورات را در شهر تهران فراهم کنیم. ایشان هم بلافاصله چند معبر مهم شهر تهران را در نظر آوردند که برای این اتفاق مناسب است. ضمن تشکر از سرکار خانم ضیائی امیدواریم که بتوانیم موجبات چنین تعاملاتی را بیشتر فراهم آوریم.

صداهایی که در تهران می‌شنوید ناخوشایند هستند

سخنران بعدی این برنامه دکتر اردوان طاهری آهنگساز بود. وی با اشاره به اینکه زنده کردن نام زیگورات، زنده کردن فرم است و این اتفاق خوبی است گفت: یکی از عوارض تمدن این است که ما در یک شلوغی زندگی می کنیم. در واقع عناصر مدنیت با وجود جذاب بودن، زندگی را مختل و روان انسان را دستخوش تغییراتی می‌کند که هم می‌تواند خوب باشد هم بد. در کلانشهر ها این تغییرات بیشتر به سمت ناخوشی است؛ چرا که ذاتا این روند به سمت هرج و مرج پیش می رود. این عوارض، روابط بین انسانی را هم دچار مشکلاتی می کند. مثلا صداهایی که شما عمدتا در تهران می‌شنوید ناخوشایند هستند و چندان صداهای مهربانی نیستند. تغییر این صداها می توانند به ما کمک کنند.

وی با اشاره به تاریخچه ساخت چنین سازه‌هایی در غرب در ادامه افزود: سازه‌های محیطی‌ای مانند زیگورات می‌توانند با ایجاد مشارکت و تعامل به ما کمک کنند تا حدودی روح خودمان را دستخوش تعییراتی کنیم که درنهایت سودبخش خواهد بود. تهران به عنوان یک کلانشهر به چنین ابزارهایی بسیار نیاز دارد که امیدوارم روزی برسد که هنر از ضروری‌ترین نیازهای روزمره انسان‌ها واقع شود و نهادهای متولی این ضرورت را درک کنند تا انسان‌ها بتوانند به این وسیله زندگی بهتری داشته باشند.

ماهیت وجودی یک ساز شهری

در این بخش از برنامه نوبت به آستیاژ ضیائی طراح و ایده پرداز زیگورات و کارشناس ارشد برنامه‌ریزی شهری رسید که ضمن خیر مقدم به حاضران درباره مقوله تعامل گفت: در رابطه با مبحث صدا و شهر صحبت بسیارشده است اما در مورد منظر شنیداری کمتر حرف به میان آمده است. چیزی که شهرسازها بیشتر به آن توجه می‌کنند، بحث آلودگی صوتی است و تلاشی که آن‌ها انجام می دهند برای کاهش این آلودگی. اما در صدا پتانسیلی وجود دارد که همان استفاده از صدا برای بخشیدن نشاط و تنوع و سرزندگی به شهر است.

ضیائی در ادامه با اشاره به اهمیت فضاهای عمومی شهر اظهار داشت: فضاهای عمومی در تهران به نسبت سایر کلانشهرهای دنیا بسیار کم است. در چنین شرایطی ماهیت وجودی یک ساز شهری بیشتر نمایان می شود که با حضورش در فضاهای عمومی می توانیم آن شادابی و سرزندگی را به شهر برگردانیم. سازهای شهری از جمله زیگورات اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند از جمله افزایش مشارکت، ایجاد حس تعلق به آن فضایی که مخاطب به آن احساس تعلق دارد و در نهایت ایجاد یک تصویر ذهنی ماندگار از آن فضایی که مخاطب توانسته است با آن تعامل داشته باشد. ساخت زیگورات برای من یک گام اولیه است که در آینده بتوانم ایده های شنیداری خود را به نتیجه برسانم.

لیلی گلستان، دکتر محسن حبیبی، فردین خلعتبری، رامین بهنا، علیرضا رییس دانا، حمد ابراهیمیان، پری ملکی، مسعود فروتن، حمید اسفندیاری، رضا موسوی، شهاب الدین سیدی، سید عباس سجادی، وحید عسگریان، مرتضی صنایعی، سید علی هاشمی، پیام سوری، توکا و بامداد ملکی و همچنین مصطفی صادق زاده از حاضران در این مراسم بودند.

منبع : فارس

نظرات

ارسال نظر

  • چه کسانی می توانند حمایت از کالای ایرانی را تحقق بخشند؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.