در اجلاس شانگهای بر حمایت قاطع از برجام تاکید شد

وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توئیتری از تاکید طرف‌های حاضر در اجلاس شانگهای بر لزوم حمایت از برجام خبر داد.

  • امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 40007

ظریف
در اجلاس شانگهای بر حمایت قاطع از برجام تاکید شد


وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توئیتری از تاکید طرف‌های حاضر در اجلاس شانگهای بر لزوم حمایت از برجام خبر داد.


در اجلاس شانگهای بر حمایت قاطع از برجام تاکید شد

به گزارش نخست نیوز، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توییتری گفت: اجلاس شانگهای نشان داد که جهان با سرعت بالایی در حال تغییر است. در این اجلاس تعهد به همکاری‌های دوجانبه و منفعت آمیز، حمایت قاطع از برجام و رد یکجانبه‌گرایی مورد تاکید قرار گرفت.

وی افزود: رئیس جمهور در این اجلاس دیدارهای سازنده‌ای را با بسیاری از رهبران کشورهای حاضر در این اجلاس از جمله ولادیمر پوتین، رئیس جمهور روسیه و شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین دیدار کرد.

بنا بر این گزارش، دونالد ترامپ در اواسط ماه‌ جاری اعلام کرد که آمریکا به‌طور یک‌جانبه از برجام خارج خواهد شد. این در حالی بود که شرکای اروپایی واشنگتن همه تلاش خود را به کار بستند تا مانع انجام این اقدام از سوی ترامپ شوند.

پس از آن حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان، نقض عهدهای مکرر آمریکا از ابتدای توافق مهم برجام را سرشکستگی تاریخی برای دولت این کشور برشمرد و تاکید کرد: اروپا در شرایط کنونی فرصت بسیار محدودی برای حفظ برجام در اختیار دارد و باید هرچه سریع‌تر موضع روشن و قاطع خود را نسبت به تعهداتش در برجام، مشخص و اعلام کند.

پس از آن نیز سید عباس عراقچی که پیشتر گفته بود اروپایی‌ها باید در قبال تامین منافع ایران در برجام تضمین دهند، پس از مذاکره با اروپایی‌ها در جریان نشست کمیسیون برجام در وین از عزم مناسب دو طرف برای حفظ برجام خبر داد.

در همین راستا کمیسیون اروپا روز چهارشنبه از به روزرسانی «قانون مسدود کننده» خبر داد که به شرکت‌های اروپایی اجازه می‌دهد با دور زدن تحریم های احتمالی آمریکا به تجارت خود با ایران ادامه دهند.

همچنین ترزا می نخست وزیر انگلیس در دیدار با نتانیاهو همتای صهیونیست خود با تاکید بر لزوم حفظ برجام گفت: تا زمانی که ایران به برجام پایبند باشد، انگلیس به تعهد خود در قبال توافق هسته‌ای ادامه می‌دهد.

وی افزود: ما به همراه آلمان و فرانسه همچنان معتقد هستیم که برجام بهترین روش برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

منبع : ایسنا

نظرات

ارسال نظر

  • چه کسانی می توانند حمایت از کالای ایرانی را تحقق بخشند؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.