تعیین تکلیف وضعیت حقوقی دریای خزر در نشست «آستانه»

نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور کشورهای حاشیه دریای خزر گفت: رژیم حقوقی این دریا در دیدار رؤسای جمهوری کشورهای آسیای مرکزی در «آستانه» حل و فصل

  • امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 41231

نماینده ویژه «پوتین» اعلام کرد
تعیین تکلیف وضعیت حقوقی دریای خزر در نشست «آستانه»


نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور کشورهای حاشیه دریای خزر گفت: رژیم حقوقی این دریا در دیدار رؤسای جمهوری کشورهای آسیای مرکزی در «آستانه» حل و فصل شود.


تعیین تکلیف وضعیت حقوقی دریای خزر در نشست «آستانه»

به گزارش نخست نیوز،نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور کشورهای دریای خزر گفت: رژیم حقوقی این دریا در دیدار رؤسای جمهوری کشورهای آسیای مرکزی در «آستانه» حل و فصل شود.
«رمضان عبداللطیف اف» افزود: وضعیت حقوقی دریای خزر که از سال ١٩٩٠ موضوع اختلاف بین روسیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان و ایران بوده ممکن است در جلسه بعدی سران کشورهای آسیای مرکزی در آستانه حل و فصل شود.

به گفته عبدالطیف‌اف، بدون این سند، بحث در مورد همکاری های اقتصادی فعالانه دشوار است، بنابراین رئیس جمهور روسیه ولادمیر پوتین قبلا در مورد پیشنهاد های ارائه شده در این زمینه موافقت کرده است.

وی معتقد است تاخیرهای بیشتر در مسئله تعیین وضعیت دریای خزر منجر به تشدید مشکلات زیست محیطی خواهد شد.

این مقام روس گفت: بدون اغراق بگویم در حال حاضر در برخی از مناطق مختلف دریای خزر شاهد فاجعه زیست محیطی هستیم هر چند در این زمینه توافقاتی بین کشورها صورت گرفته اما موثر نبوده است.

تا پیش از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱، دریای خزر در محدوده دو کشور ایران و شوروی قرار داشت و بر اساس معاهدات ترکمنچای در سال ۱۸۲۸و عهدنامه مودت بین ایران و روسیه شوروی در سال ۱۹۲۱و کشتیرانی بین ایران و شوروی در سال ۱۹۴۰، این دریا یک دریای مشترک بین ایران و روسیه و بعدها ایران و شوروی قلمداد می‌شد.

پس از فروپاشی شوروی در حاشیه این دریا سه کشور جدید ترکمنستان و قزاقستان در شرق و آذربایجان در غرب بر مجموعه کشورهای پیشین افزوده شدند. این‌که کشورهای جدید (ترکمنستان و قزاقستان و آذربایجان) خواستار تدوین رژیم حقوقی جدید هستند، آن‌ها را از مسئولیتی که ناشی از فروپاشی اتحاد شوروی باشد مبرا نمی‌داند، زیرا مادامی که رژیم حقوقی جدیدی تدوین و از سوی پارلمان‌های کشورهای ساحلی به تصویب قانونی نرسیده باشد، رژیم حقوقی قبلی به قوت خود باقی است.

منبع : فارس

نظرات

ارسال نظر

  • چه کسانی می توانند حمایت از کالای ایرانی را تحقق بخشند؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.