• امتیاز به مطلب (0) نفر

شماره خبر : 41248

اروپا بداند...


بر اساس گزارش‌ها اروپایی‌ها قرار است در همین روزها بسته پیشنهادی خود را برای تضمین منافع جمهوری اسلامی ایران در برجام ارائه کنند.


اروپا بداند...

به گزارش نخست نیوز، فارغ از اینکه مفاد این بسته چه باشد روح کلی حاکم بر بسته در درجه اهمیت بالاتری قرار دارد که نشان دهنده عزم اروپاییان برای دفاع از برجام و مناسباتشان با کشورمان است.

موضوع مورد اهمیت بعدی رفع مشکلات حوزه پولی است که با تحریم دلار علیه ایران شکل می‌گیرد که این اقدام با عمل اروپا به وعده‌ای که در مورد ایجاد صندوق اعتبار یورویی با ایران داده بود محقق خواهد شد.

به این ترتیب ایرانیان می‌توانند مبادلات خود را با اروپا و دیگران انجام دهند، این موضوع از لحاظ زمانی برای ما مهم است، به گفته اروپاییان این اقدام قرار بود بعد از یکسال صورت گیرد اما انتظار ما این است که در بازه زمانی کمتری این کار انجام شود. مورد دیگری که باید در بسته پیشنهادی در نظر گرفته شده باشد، تضمین حضور ایران در عرصه مبادلات نفت و گاز در دنیاست.

ترامپ به دنبال تحریم نفتی ایران است، این در حالی است که تا کنون کشوری تحریم نفتی نشده جز کشورهایی که ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد رفته‌اند بنابراین باید شرایطی شکل گیرد تا به این نتیجه برسیم که امکان جذب سرمایه های خارجی برای ما وجود دارد.

نکته دیگر این است که اروپا در عمل، شرکت های بزرگ را به خودشان واگذار و اعلام کرده است که فعالیت شرکت‌‌های کوچک و متوسط را مورد حمایت قرار می دهد، اما در شرایط کنونی باید واقع گرایانه عمل کرد، ما انتظار داریم شرکت‌های اروپایی به گونه‌ای عمل کنند تا ایران بتواند سیاست توسعه ای خود را در حوزه های مختلف ادامه بدهد.

در ضمن باید به این نکته هم اشاره کرد که توان دفاعی ایران، خط قرمز کشورمان است و البته طبیعتا در این بسته پیشنهادی هم بحثی در این مورد نمی‌شود. در دنیای امروز کشوری مانند ایران از حق دفاع از حقانیت خود برخوردار ایست چرا که علیرغم اطمینان و انعقاد توافق هسته‌ای، آمریکا آن را نادیده گرفت بنابراین به طور طبیعی در حوزه‌های دیگر به هیچ وجه اطمینان نمی‌کنیم اما در عین حال اگر اروپاییان در این شرایط به تامین خواسته های ایران کمک کنند، ایران و اروپا می توانند در فاز دیگری جدای از بسته پیشنهادی نیز در مورد ساز و کارهای همکاری امنیتی به توافق برسند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه - رئیس کمیسیون امنیت ملی

نظرات

ارسال نظر

  • چه کسانی می توانند حمایت از کالای ایرانی را تحقق بخشند؟

لينک اخبار و مطالب خواندنی خود را برای ما ارسال کنيد.